26 Şubat 2017 Pazar
,
20
Mayıs
21:31
Meğer ne kadar kurumsal bir örgütmüş El-Kaide

Meğer ne kadar kurumsal bir örgütmüş El-Kaide


CIA’in, ünlü gazeteci Seymour Hersh’in Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonla ilgili ABD'nin yalan söylediğine yönelik iddialarından hemen sonra El Kaide liderinin evinde el geçirilen belgeleri baız medya kuruluşlarına dağıttı.CIA'in dağıttığı belgeler El Kaide liderinin özel hayatından kesitler sunuyor. Bilgisayarında ele geçirilen dijital kütüphanede Bin Ladin’in ABD’nin önde gelen solcu siyaset bilimcilerinden Noam Chomsky’nin kitaplarının yanısıra Obama’nın Afganistan- Irak savaşlarındaki stratejilerini değerlendiren klitaplar bulunuyor.

CIA’in ele geçirdiğini iddia ettiği 103 belge arasında Bin Ladin’in örgüt üyelerine ‘İslam devleti kurmaya değil, ABD hedeflerine büyük zayiat verdirecek saldırılara odaklanmları’ yönündeki çağrıları dikkat çekiyor.

Örgüt üyelerine gönderdiği mesajları da kılı kırk yaran bir titizlikle yazdığı görülen Bin Ladin’in bazı mesajları 50 kere düzelttiği görülüyor.

Bin Ladin, ölümünden 6 ay önce başlayan Arap Baharı için de “Müslüman aleminin en önemli olayı” nitelendirmesini yapıyor.

‘Şehit olmanız halinde kimle irtibata geçelim’

CIA’in yayınladığı raporlarda El Kaide başvuru formu da var. Formda ‘Hobileriniz nelerdir, Kuranı Kerim bilginiz nedir’ gibi maddelerin yanı sıra, 'İntihar saldırısı gerçekleştirmek ister misiniz' ve “Şehit olmanız halinde kiminle irtibata geçelim” soruları da var.

Belgelerin tümü saldırı planlarıyla ilgili değil. Bin Ladin, 'iklim değişikliğinin Müslüman alemi üzerindeki olası etkilerini' değerlendiren yazısında yeraltı kaynaklarının önemine ve özenle korunmaları gerektiğine vurgu yapıyor.

El Kaide liderinden ziyade Dünya Bankası yöneticilerinden beklenecek bu raporda, Bin Ladin ‘gıda güvenliğinin’ de altını çiziyor. Yayınlanan belgeler arasında Bin Ladin'in eşi Hayriye'ye ve oğlu Hamza'ya yazdığı mektuplar da yer alıyor.

Hangi alanda daha faydalısınız?

El Kaide başvuru formunda adayların hangi alanda faydalı olabileceği tespit edilmeye çalışılıyor.

Yabancı dil seviyeleri

Adayların yabancı dil seviyeleri ve kimya bilgileri de sorular arasında.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Konya Enerji
SON DAKİKA:
sanalbasin.com üyesidir