26 Şubat 2017 Pazar
,
18

16:19
Türkiye'de 3 bin 249 TL olan iPhone 7, sizce kaç dolara mal olmuştur?

Türkiye'de 3 bin 249 TL olan iPhone 7, sizce kaç dolara mal olmuştur?


Apple tarafından piyasaya sunulan iPhone modelleri sürekli yüksek etiket fiyatları nedeniyle eleştirilirken iPhone 7 için yapılan araştırmalar ile birlikte maliyet ortaya çıkarıldı.Apple piyasaya son olarak iPhone 7 adı verilen yeni telefon serisini sunarken iki farklı versiyon olarak raflardaki yerini alan modellerin maliyetleri hesaplandı. Amerika Birleşik Devletleri'nde dahi 650 dolar gibi yüksek bir etiket fiyatına sahip olan telefonların maliyetlerinin oldukça düşük olması dikkatlerden kaçmadı.

Yapılan araştırmalarda telefonda yer alan tüm donanımlar ve ek aksesuarlar göz önünde bulundurulurken oldukça doğru sonuçlara ulaşıldığı belirtildi. iPhone 7’de kullanılan ekranın 37 dolarlık bir maliyeti olduğu belirtilirken telefonda yer alan diğer donanımların ücretleri şöyle oldu;

Batarya: 4 dolar

Kamera: 26 dolar

Logic Board: 74 dolar

Hoparlör: 11.5 dolar

Kasa: 22 dolar

Diğer parçalar: 117.5 dolar

Tüm bu donanımlar ile birlikte telefonun Apple için maliyeti 292 dolar olarak belirlendi. Üstelik üretimler için milyonlarca donanım sipariş veren Apple, kuşkusuz piyasadaki normal fiyatlara oranla çok daha düşük ücretler üzerinden ürünleri satın alıyor. Bu bakımdan telefon için maksimum maliyetin 292 dolar olduğunu söylemek mümkün.

Konya Enerji
SON DAKİKA:
sanalbasin.com üyesidir