23 Şubat 2017 Perşembe
,
13
Nisan
23:51
İsrail şimdi yandı! Filistin Uluslarası Ceza Mahkemesi'ne üye oldu!

İsrail şimdi yandı! Filistin Uluslarası Ceza Mahkemesi'ne üye oldu!


Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) 3 ay önce yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi. Mahkemenin 123. üyesi olan Filistin artık İsrail vatandaşlarını savaş suçu işledikleri gerekçesiyle mahkemeye verebilecek.BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliği talebinin geri çevrilmesinin ardından gözünü Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) çeviren ve 2 Ocak’ta üyelik başvurusu yapan Filistin istediğini aldı. Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’ye, mahkemenin Lahey’deki merkezinde düzenlenen gizli bir törenle, sembolik olarak Roma Statüsü’nün bir kopyası teslim edildi.

CEZALARIN UYGULANMASI ZOR OLABİLİR

Mahkemenin kurucu sözleşmesi olan Roma Statüsü’ne 3 ay önce, mahkemeye de bugün tam üye olarak kabul edilen Filistin, bundan böyle İsrail vatandaşlarına savaş suçu davası açabilecek. Ancak İsrail, Roma Statüsü mensubu olmadığı için doğrudan İsrail devletini mahkemeye vermesi mümkün olmayacak. Ayrıca İsrail’in kendine ait polis kuvveti olduğu ve üye devletlerin desteğini güvendiği için herhangi bir mahkumiyet durumunda mahkemenin cezayı işleme sokmasının pek kolay olmayacağı yorumları yapılıyor.

UCM, 16 Ocak’ta Filistin'de, özellikle Gazze’de, İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararı almıştı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da “Soruşturma sorunun çözümü değil, parçası olmuştur” sözleriyle karara tepki göstermişti.

FIFA'YA DA ŞİKAYET EDİLECEK

Bu arada Filistin Futbol Birliği, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) mayıstaki kongresinde İsrail’in üyeliğinin askıya alınmasını talep edeceklerini açıkladı. Nitekim Filistin tarafı, sporcuların Gazze ile işgal altındaki Batı Şeria arasında gidip gelmelerinin kısıtlanmasından şikayetçi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Konya Enerji
SON DAKİKA:
sanalbasin.com üyesidir