• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Konya 8 °C
  • Ankara 11 °C

90 günü bulan zemheri aylarının içinde miyiz? Zemheri ayları başladı mı? 2017

90 günü bulan zemheri aylarının içinde miyiz? Zemheri ayları başladı mı? 2017
İçinde bulunduğumuz yılın en soğuk mevsimi olan üç aylık kış mevsimini uzun tecrübe sahibi atalarımız erbain ve hamsin diye ikiye ayırmışlardır. Kırk manasına gelen erbainin bir adı da zemherirdir.

Gecelerin en uzun, gündüzlerin ise en kısa olduğu 22 Aralıkla başlayıp 30 Ocak’ta sona eren kırk günlük süreye erbain veya zemherir denir. Ülkemizde kışın en şiddetli geçtiği zemherirde, eskinin tecrübe sahipleri soğuk tepeden iner derlerdi. Onun için açıkta kalan canlılarda ölüm olayları zemherirde daha çok yaşanır.

40 gün devam eden erbain ve 50 gün süren hamsinin toplamı 90 gün etmektedir. 31 Ocak’ta başlayan hamsin 21 Mart’ta sona ermiş sayılır. Artık bu tarihte havalar hızla ısınmaya ve ilkbahar mevsimi her yerde en açık ve en belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlar.

Hamsinde ne kadar zemherir kadar şiddetli soğuklar olmasa da “Hamsin, ocakta tenceren donsun” sözü bizlere miras kalmıştır. Sayılı olan doksan günlük kış mevsimi, yani zemherir ve hamsini içine alan üç aylık süreyi çok dikkatli bir şekilde geçirmeye çalışmalıyız.

Yine eskilerin uzun tecrübesiyle sabittir ki 12 gün arası denilen zemherin son altı günü ile hamsinin ilk altı günü kış mevsiminin en şiddetli soğuklarının yaşanmış olduğu sayılı günlerdir. Bu tarihler arasında yola çıkmanın ölümle sonuçlanacağı eskiden sık sık dile getirildi.

Hamsinin içinde cemreler vardır. Cemre sıcaklık demektir. Birer hafta arayla 20 Şubatta havaya, 27 Şubatta suya ve 5 Mart’ta da toprağa düştüğü ifade edilen cemreler ile havalar günden güne ısınır. Cemrelerin toprağa düşmesiyle buzlanmalar ve kar yağışları artık gerilerde kalmış ve baharın ılık ve taytı-yüzü her yerde görülmüş olur.

Şimdilerde insanlarımızın pek çoğu ne zemherirden, ne hamsinden, ne cemrelerden en ufak yollu haberdar değildir. Herkes yıl 12 ayın ve dört mevsimin dışında kalan hiçbir şeyle en ufak yollu olsun ilgi duymaz.
Dünyaya ait hayatında asla lazım olmayan bilgi beynini dolduran zamanımız gençleri, ölümsüz olan ebedi hayatlarına ait en lüzumlu bilgileri dahi öğrenme gereği duymamaktadır. Dünyanın futbolcularını veya şarkıcılarını en ince teferruatına kadar öğrenen ve beyinlerini onlara dolduran Müslüman’ın on sahabenin adını sayamaması, Osmanlı padişahlardan sıra ile altı-yedi tanesini tereddütsüz ifade edememesi bizce bir eksikliktir. Dünya ve ahiret için yararlıları öğrenme gayreti içinde olmalıdır.

Esasında Müslümanlar hem hicri yılı ve aylarını, hem de atalarımız ve dedelerimiz tarafından uzun tecrübe mahsulü olan karakış, zemherin, hamsin, on iki gün arası gibi belirli günleri ve tarihleri öğrenmeleri faydalı olur. Kış mevsimiyle ilgili tekerlemeler ve atasözleri de vardır bizim tarihimizde mesela bunlardan birkaç örnek: “Hamsin, ocakta tenceren donsun!”, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır”, “Mart martladı tavuk yumurtladı”, “Korkulur ebrulun beşinden, öküzü ayırır eşinden” gibi daha bazı tekerlemeler yeri geldikçe söylenir.

İçinde bulunduğumuz ve bugünler de ayak basmış olduğumuz kırk gün sürecek olan erbain veya zemherir yılın en soğuk günlerini oluşturur. Ülkemizin büyük bir bölümün de şiddetli soğuklar, buzlanmalar ile kar yağışlarının devam ettiği bugünler de sağlık sorunu yaşamamak için dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

 

VEYİS ERSÖZ / 22 Aralık 2011

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.