• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Konya 0 °C
 • Ankara 2 °C

ALLAH RASÜLÜ NASIL BİR EĞİTİMCİYDİ -1-

Murat Alan

Biz Resulullah’ı gerçek manada anlamaya yoğunlaşsak; bu konuda yazılmış binlerce kitabı beynimize zerk etsek yinede ancak bir yönünü öğrenmiş diğer yönleri için tekrar mesaiye devam etmenin en geçerli yol olduğu bilinmesi gerekir. Ama bu mesainin hem teffekürî anlamda sevabını ve gayret neticesinde rahmet olarak ecrini bir düşünün dostlar. Mesela bir devlet adamı oluşunu, bir baba oluşunu, bir öğretmen oluşunu, bir ticaret erbabı oluşu gibi pek çok halini ancak bir kronoloji sarmalının ruhumuza dayadığı engelini aştığımız zaman anlayabiliriz.

Sizlerle bu yazı dizisinde en azından Allah Rasülü’nün eğitimci yanına ışık tutmaya çalışacağız. Allah resulünün eğitim metodu nasıldı? Nasıl daha o yıllarda bulduğu prensipleri bilim adamları yüzyıllar sonra keşfedebilecekti.

Bir eğitimci olarak Allah Rasulü

 1. İnsanın tüm hayatının bölümlerine uygun her devrini o çağı gibi düşünüp eğitim vermiştir. Demiştir ki ‘Çocuğunuz ile çocuklaşın’ bilim ancak İbn-i Sina ile bu durumu 5 yy sonra çağdaş batı ise 18. Yy’da Jean Jacques Rousseau ile keşfedebilmiştir. Ve bilim adamları Rousseau sonrası şunu söyleyebilmişlerdir.

‘Çocuk devri gibi düşünülmesi gerekir. Bir yetişkin bireyin kopyası küçültülmüş hali değildir.’ Tüm eğitim bilimi için mihenk taşı olmuş çığır açmış görüştür bu düşünüş. Ama Allah Rasulü bu durumu kendi devrinde iken bizzat uygulamıştır. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in eğitimleri bu doğrultuda olmuştur. Hatta en kemal talebesi Hz. Ali’nin eğitimi kitaplara sığmayacak kadar derin bir konudur. Hz. Ali nasıl Hz. Ali olmuştur. Düşünmenizi çok isterim.

 1. Allah Resulünün eğitimi teşkilatçı ve kurumsaldır. Kurmuş olduğu ashab-ı süffe bir okuldur. Bu okulun başkanı Ebu Hureyre’dir. Ebu Hureyre, genç sahabenin eğitimi ile meşgul olmuş ve 24 saatini Resullah’ı izlemeye vakfetmiş. En çok hadis rivayeti yapan sahabedir. Kediler konusunda çok hassas temizlik ve abdest almasındaki tavırları Resulullahı tebessüm ettirmiş. Allah Rasülü kolunu omzuna kadar yıkayışını ve ayaklarını dizlerine kadar yıkayan Ebu Hureyre’ye tebessüm buyurmuşlardır. Ebu Zer gibi meraklı bir genç sahabe bu okullarda yetişmiştir.

Değerli dostlar konu çok önemli ve teferruatlı bir konu olduğu için bir yazı başlığında bitirilmesi imkân dâhilinde değildir. Burada bırakıp öbür yazılarda buluşmak dileğimi belirterek;

Bundan sonraki yazımda Peygamberimizin kızlarını yetiştiriş biçimi, aile eğitimi konusundaki yaklaşımları, ehliyet ve liyakate nasıl dikkat ettiği ve nasıl ders işlediği, ders işleme metotları üzerinde duracağız.

Allah’a emanet olun,

Dua ile…

E posta adresim:

murat.alan04@gmail.com

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.