• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Konya 16 °C
 • Ankara 16 °C

Başka Başka Açılardan Amerika

Murat Alan

“Bir Amerika vardır ki aslında bizden içeri “diye söyleyecek  pek çok kişi olduğuna eminim. Dünya halkları, dünya siyaseti  ve halkımız bilerek ya da bilmeyerek Amerikan emperyalizminin  bombardımanına maruz kalmıştır. Zaiyat çok  büyüktür. Hepimizin ilk narkozu Amerikan rüyasıdır.Bu da çok zor uyanılacak bir rüyadır.Efsunlanmış bir haldedir insanlar. Onların tabiri ile hiç ölmeyecek ölülerdir  yani zombilerdir insanlar. Onların küresel köleleridir.

ABD devletler topluluğu olduğu gibi aynı zamanda şirketler topluluğudur. Belki bunun çok ötesinde çıkar birliktelikleri yapan küresel bir koalisyondur. Bu şirketlerin en büyük organizasyonları eminim Hollywood olmalıdır.

Hollywood vasıtasıyla Dünya’yı milyarlarca kez kurtarmış, kurtarıcımızdır Amerika. Her daim yanımızdadır. Çocukluğumuzdur, gençliğimiz, robotluğumuz ve hatta uzaylılığımızdır. Afganistan’da Rambo, başka ülkelerde James Bond, medya da Süpermen ve daha niceleri. Unutmadan yeni bir kahraman daha ürettiler ki Süpermen ‘in dişisi.

Irak ‘ta demokrasi kahramanımız. Biz istemeden dahi özgürlük getiren 2,5 milyon Irak’lıyı aslında erken Rablerine kavuşturan ,iyilik meleği Amerika.Müslümanları şehitlik mertebesine ulaştırmak için çabalayan  bir havaridir Amerika.Filmini yapmazsa şanına yakışmazdı. O da oldu; “Yalanlar Üstüne” filmini de yaptı sonunda. Alay edercesine bu filmi tüm dünyaya izletti. Bizim zihin atlasımızda yenilmez efsaneye  ulaştırdığımız Amerika. Şehir  efsanelerinin , seri  katillerin yurdu Amerika.

Bu kahraman üretme konusunda Amerika’nın  hakkını  yememek gerekir bir küçük süngerden , bir küçük balığa,kedi ile farenin kadim çekişmesinden hep kazananın fare oluşuna kadar , kendini milyarlara izleten nice para basma makinesi  icat edebilmiştir Amerika.Belki Hollywood ‘unun  ekonomik yekunu birkaç ülkenin toplam gayri safi milli hasılasından daha  üstündür.

Gelelim bu şirketler topluluklarının örneklerine;

City Bank ekonomik bir darboğaza düştüğü anda bile toplam cirosu Türkiye’deki toplam para kadardı. Ben en iyimserini söyledim ve 2018 yılı için Apple konusunda şu yazdığımı okuyunca  çok üzüleceğinize inanıyorum. Evet dostlar Apple’nin değeri 183 ülkenin milli gelirinden daha büyük.

Tüm bu anlattıklarımızı düşünerek Müslümanların durumu aynen Edward Sait’in Oryantalizm  kitabındaki Mısır’ın bir ülke olarak tarifi gibidir. İngilltere’nin bilgisi kadar. Günlük yüzlerce binlerce ölen Yemenli , Burumalı , Filistinli , Mısırlı daha nice dünyanın her yerinde can veren ümmetin evlatları sadece istatistik. Bir Coninin yanında nedir ki Müslümanların gözyaşları.

Daha yazmaya inanın korkuyorum ama yazmak istiyorum korku filmlerini de bizlere sevdiren Amerika’dır. Devam edecek olursak Whats App’ın şu anki değeri 100 Milyar doların üstünde ve içerisinde sadece tam zamanlı olarak  55 kişi çalışıyor. (2014 verilerine göre) Şu an aylık aktif olarak 1,5 milyar kişi Whats App kullanıyor. Ülkemizin ise en güçlü şirketi olan THY yolarının piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar.Düşünün ki binlerce çalışan yüzlerle veya binlerce uçak.Bu uçakların eskimeleri durumunda oluşacak yeni maliyetler,bu uçakların bakımları,yakıtları,havaalanları yazmakla insanı yoran nice zorlukları. Diğer tarafta ise Whats App’ın bir idari bina ile bile yönetilebilmesi. Facebook konusunda ise durum daha çok vahim. Bu yaz sahibi kaynaklı oluşan bazı skandallardan dolayı 120 ya da 150 milyar dolarlık düşüşle bile  şu an piyasa değeri  en az 350 milyar dolar. İnanın çoğu ülkenin  Facebook ‘u satın alacak gücü yoktur.

Amerika politikasında başkanlar sadece bir figürdür. Kapitalizmin pazarlama unsuru olarak, başkanların  bize sunulmasıdır.

Başkanlardan barışçı olanı (aslında biz öyle sandığımız için barış yanlısı gibi telakki ederiz) bize hamburger satmakta ama diğeri ise bizi korumak için bize silah satmaktadır. Unutmayın sadece bizi korumak için. En son gelen kovboy kılıklı  kabadayı ise jandarmalıktan mafyalığa soyunmuş, en zahmetsiz, en kolay yöntem ile para kazanmaktadır.

Bir başka açıdan bakıldığında ise eğitimin zirve yaptığı bir ülkeden daha ötesidir. Realist bir açıdan bakıldığında bu da yadsınmaz bir gerçekliktir. Tarihi en fazla 400 yıl olsa da.

Büyük Üstat İbn i Haldun ‘un dediği gibi; “ Devletler de aynen insanlar gibidir. Doğar yaşar büyür ve ölürler. “Tarihin derin dehlizlerinde nice Amerikalar kemikleri bile yok olmuş bir biçimde yatmaktadır. Ahirete  kadar nice  yeni Amerikalar  doğacaktır ve de ölecektir.

Ama ilk insandan son erdemli  insana kadar  giden yolda,  İnsanlık asla ölmeyecektir.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.