• BIST 101.566
  • Altın 260,951
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • Konya 16 °C
  • Ankara 14 °C

Bayrak şiirini bilmeyeniniz yoktur... Peki ne zaman yazıldığını? Konya Aydınlar Ocağı'nda konuşuldu

Bayrak şiirini bilmeyeniniz yoktur... Peki ne zaman yazıldığını? Konya Aydınlar Ocağı'nda konuşuldu
Bayrak Şâiri Arif Nihat Asya, vefatının 42. yıldönümünde Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde anıldı.

Vefatının 42. Yıldönümünde Bayrak Şâiri Arif Nihat Asya’yı anlatan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Asya, Mevlâna âşığı bir şâirdi. Beni Konya’ya gömün diye vasiyeti de var” dedi.

Eski Milli Eğitim Bakanlarından Prof. Dr. Ömer Dinçer’in, hava muhalefeti dolayısıyla Konya’ya gelemediği için katılımcılardan özür dileyen Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, şâir Arif Nihat Asya’nın hayatıyla ilgili olarak “7 Şubat 1904 tarihinde Çatalca’nın İnceyiz köyünde doğuyor. 7 günlük iken babasını kaybetmiş. Hayatında hiç baba diyemeyen birisi” diye başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Meşrutiyet’in ilân edildiği 1908’lere gelindiğinde Arif Nihat 4 yaşındadır. O tarihte de annesi Filistinli bir Arap ile evlenir. Dedesi torununu vermez ve o andan itibaren Arif Nihat bu sefer annesiz kalır. Dedesinin yanında kalan ve hayatında anne ve baba diyememiş bir çocuk olan Arif Nihat, Osmanlı geleneği olarak 4 yaş 4 ay ve 4 günlük olunca Amin Alayları yapılarak Mahalle Mektebinde İmam Hüseyin’in rahle-i tedrisatına başlıyor. Öksüz ve yetim olarak büyüyen ve 1912’de Balkan Harbiyle birlikte “gavur geliyor” korkusuyla dede ve torun İstanbul’da halalarının yanına taşınıyorlar. Arif, Haseki semtindeki Haseki Mektebine gidiyor ve 8 yaşında da şiir yazmaya başlıyor.”

BAYRAK ŞİİRİ NASIL DOĞDU?

İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen sohbette Dr. Mustafa Güçlü, üç senesi İstanbul’da sekiz senesi de Çatalca’da geçen Arif Nihat’ın iki kez evlendiğini hatırlatarak Bayrak şiirinin nasıl yazıldığı hikâyesini şu sözlerle dile getirdi:

“Adanalılar 5 Ocak 1922’den beri kurtuluş günlerini kutluyorlar. Edebiyat hocası olan Arif, bu gün anısına 4 Ocak’ta,  gaz lambasının ışığında sabaha doğru Bayrak şiirini yazıyor. Ve böylece Bayrak şiiri doğuyor. 5 Ocak 1940 yılının coşkulu bir kutlama gününde bu şiir okunuyor. Çok beğeniliyor. Bu sefer 30 Ağustos Resepsiyonunda o şiir tekrar okunuyor ve büyük alkış alıyor. Bu şiiri kimin yazdığı merak ediliyor. Şiiri okuyan çocuk da "bu şiirin şairi evinde 40 derece ateşler içerisinde kıvranıyor" diyor. O zaman anlaşılıyor şiiri yazanın Arif Nihat Asya olduğu. Bu arada hasta olan Nihat Asya’nın durumu kritik olduğu için hastaneye kaldırılıyor ve çabuk iyileşiyor. Bunun üzerine Arif; ‘Bayrak şiirimin şefaatini hemen gördüm’ diyor.”

Arif Nihat Asya’nın icazetli bir Mevlevî şeyhi olduğunu ve “Burcu burcu kokup çeker uzaktan, Mevlânâ toprağı Konya’ya gömün beni. Bir yer açın Mevlânâ’nın yanında, yatırın oraya beni” şeklinde çok sevdiği Konya’ya gömülmesi yönünde bir vasiyeti olduğunu da kaydeden Güçlü, zaman zaman elektriklerin kesildiği bir ortamda dinleyicilere, Arif’in Bayrak ve Dua şiirleriyle birlikte Mevlâna ve dolayısıyla Konya’ya olan sevgisini dile getiren rubailerinden bir demet sundu. 

BAYRAK

Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü!..
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım!
Seni selamlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver!
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
Kızıllığında ısındık,
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
Gölgene sığındık.

Ey, şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalan;
Barışın güvercini, savaşın kartalı...
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum,
Senin dibinde öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.