• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Konya 0 °C
  • Ankara 2 °C

Bedelli Tartışmasına Osmanlı 'dan Bakış nasıl?

Murat Alan

Değerli dostlar aman mesleklerinize iyi sahip çıkın ki gelecekte % 65’i olmayacak. Pek çok işi robotlar yapacak ve belki daha az maliyet ve zaman tasarrufu ile çalışacaklar. Bu konuyu içine başka konuları da alarak bir köşe yazısı olaraktan kısa bir zamanda ele almayı düşünüyorum. Çok önemli ve özellikle çocuklarımızı en çok ilgilendiren bir konu. Bu girizgahı askerliğin bir meslek olduğu vurgusunun etkisini arttırmak için yazdım. Asıl konuya bu  şekilde başlamak daha etkili olacaktır.Konu daha iyi anlaşılacaktır.

Bedelli askerliği irdelemeden önce Osmanlı örneğini  iyi incelememiz gerekiyor. Osmanlı her daim profesyonel  bir ordu dizaynı ile ordusunu tanzim etmiştir. Hatta orduda bir gazilik geleneği olsa bile.  Bu  gelenek ki  Ali Osman’ın  kuruluşuna kadar gitse de. Osmanlı ordusunda paralı Rum askerleri bile vardır. Hatta bu Rumlar kendi  dinlerini değiştirmeden Osmanlı ordusu içinde görev yapmıştır. 1915 yılına kadar Ermeniler de Osmanlı Devleti için asker vermişlerdir.

Padişah bile aslında bu paralı ordunun (Yeniçeri) bir ferdidir. Osmanlı da  dostlar hiçbir kasap ya da berber askere gitmemiştir. Daha doğrusu esnaf askere alınmamıştır. Çünkü bir meslek olan askerliği yine asker olanlar yapmıştır. Yeniçeri olacak gençler önce bulunup kazandırılmış ve devşirilmiş , hemen sonrası İslami eğitimden geçirilerek Müslüman olmaları sağlanmış ve orduda bir asker olarak  para kazanmışlardır. Osmanlı Ordusu özellikle Kanuni’nin son dönemine kadar Avrupa’nın en güçlü ordusudur. Sultan Fatih döneminden beri  tahrip gücü çok yüksek, çok etkili toplara sahipti.Hatta Fatih Sultan Mehmet’in dönemindeki ordunun elinde  atlı araçların taşıyabileceği hareketli toplar da vardı.

Osmanlı en dirayetli olduğu Kanuni döneminde  Yeniçeri ordusu 40 000 askerden ibaretti. Fakat ateş gücü çok yüksek bir noktada idi.  Konuyla ilgili bir  örnek şudur ki; Şah İsmail’in ordusu aslında Osmanlı ya kadar nerdeyse bir çok orduyu yenmişti. Şah İsmail’in hiç hesaba katmadığı şey  Osmanlı Ordusunun barut gücü idi. Ve Şah İsmail kaybetti. Şah İsmail’in ordusunun en etkili gücü yalnızca okçu birliklerinden ibaretti.

Osmanlı da bu profesyonel ordu 2. Mahmut’un haklı nedenler ile lav edişine kadar çok büyük başarılar elde etti. Ne zaman ordu başka işlere girdi, kendi mecrasından ayrıldı o zaman işler bozuldu ve Yeniçeriler kendi sonunu hazırladı.

Artık dostlar ordular daha spesifik daha teknolojik. Dünya artık platform askerliği yerine mühimmat askerliğini konuşuyor. Hangi mühimmat ile hangi cephede başarılı olurum bu konuşuluyor. İnsansız hava ve kara  araçları ile operasyonlar yapılıyor. Mesela  Abd bunu Pakistan’da pek çok kez yaptı. Hiç bir askerini kaybetmeden  ve  hiç  zayiat  vermeden.Hatta Abd şu an ordu olarak uzay ordusundan bahsediyor. Mesela siber ordular konuşuluyor. Bizse hala bedelli askerliği tartışıyoruz. Bunu ben çok garipsiyorum.Bu gereksiz tartışmaya üzülüyorum.

Eminim profesyonel orduya geçişi çok daha önce halletmiş olsaydık , terörün belini daha önceden kırabilirdik. Ama hiçbir şey  için geç değil. Genelkurmay başkanlığı tamamen Milli Savunma Bakanlığına bağlanılması ile çok ileri bir hamle artık sağlandı. Bundan sonrası aşamada inşallah profesyonel ordunun nimetleri sahada da hissedeceğiz. Gençler iş ve güçlerinden uzak kalmayacak, ekonomiye olan katkıları devam edecek. Meslek hayatlarındaki zamansal ve maddi bir zorluğu aşacaklar. Ordu artık  hantallıktan kurtulacak daha operasyonel, daha verimli ve etkin olacak. İş ehlinde olacak. Devletin çok önemli bir yükü de hafiflemiş olacak. Son olarak bedelli askerlik gençlerimize hayırlı olsun diyoruz.

Selam ile …

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.