• BIST 97.098
  • Altın 259,728
  • Dolar 5,7330
  • Euro 6,4543
  • Konya 20 °C
  • Ankara 18 °C

E-Okul Kayıt Bilgileri Sorgulama VBS

Okulların açılmasına kısa bir süre kala kayıt bilgilerinizi E-okul aracılığıyla yapabilirsiniz. E-Okul sistemi sayesinde öğrencinin okul ile ilgili tüm işlemlerini sorgulayın. Öğrencinin not durumu, karne, okul kayıt işlemlerini kolaylıkla öğrenebilmek iç
Milli eğitim Bakanlığı (MEB), 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayacağını açıkladı. E Okul siteminde açılacak bir uygulama ile veliler öğrencilerinin hangi okula kayıt olacağını TC Kimlik Numaraları ile sorgulayabilecekler. E Okul kayıt işlemleri hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Haberimizde; E Okul kaydı ve e okul kayıt yeri sorgulama işlemeleri için gereken bilgileri bulabilirsiniz...
OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?
 
2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri ise 08-11 Eylül tarihlerinde uyum eğitimine alınacak. Genelgeye göre, bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretime hazırlanması 08-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Birinci yarıyıl, 15 Eylül 2014 Pazartesi'den, 23 Ocak 2015 Cuma'ya kadar sürecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak - 6 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönemin ilk dersi 8 Şubat'ta görülecek. 2014-2015 eğitim-öğretim sezonu 12 Haziran'da tamamlanacak. 2015 - 2016 eğitim-öğretim yılı ise 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak.
 
2014-2015 eğitim öğretim yılı için ilköğretim kayıtlarının başlamasına kısa bir süre kaldı. İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar. İlkokula kayıtlar Haziran ayının ilk haftası başlayacak ve 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabilecek. İlköğretim kurumları yönetmeliğinin kayıt ile ilgili maddeleri şöyle:
 
Kayıt Zamanı
 
MADDE 14 – (Değişik:RG-24/12/2008-27090)
 
İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar.
 
Okula Kayıt Yaşı
 
Madde 15 – (Değişik:RG-21/7/2012-28360)
 
İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.
 
(Değişik ikinci fıkra:RG-14/8/2013-28735) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”
 
Çocuğunuzun Hangi Okula Kaydı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?
 
E-Okul siteminde açılacak bir uygulama ile veliler öğrencilerinin hangi okula kayıt olacağını TC Kimlik Numaraları ile sorgulayabilecekler...
 
Okullar Hazır mı? Veliler Ne Yapmalı?
 
Okulların bir kısmı hazır olmakla beraber bazı okulların (İlkokul-Ortaokul) dönüşümleri tamamlanmadığından henüz hazır değil.
 
- Bu noktada valiliklerin bir an önce dönüşümleri ve açılacak şube sayılarını belirlemeleri gerekiyor.
 
- Bu süreçten sonra mahalleler, sokaklar okullarla ilişkilendirilecek.
 
- Bu ilişkilendirme sonucunda çocuklar gidecekleri okullarla ilişkilendirilmiş olacak.
 
- Velinin bu aşamalarda yapacağı tek şey adres (MERNİS’te kayıt) durumunu güncel hale getirmek. Sonrasında tamamen sistemle ilgili süreç işleyecek.
 
- Bakanlık bir takvim belirleyecek ve öğrencilerin hangi okula yerleştiklerine ilişkin açıklamayı yapacak.
 
- Okullar e-okul’dan yani internetten sorgulanabilecek.
 
Bu tarih tabii ki 1 Haziran olmayacaktır fakat velilerin tatil dönemini rahat geçirebilmeleri için bir an önce takvimin belirlenmesi ve sürecin tamamlanması doğru olacaktır.
 
Ortaokul Kayıtları:
 
Yaşanacak bir başka sorun ise ilkokul’u tamamlayan yani 5.sınıfa geçecek öğrenciler. Onların okulu da yine adrese dayalı olarak merkezi sistemle belirleneceğinden velilerin dikkatli olması gerekir.
 
Veli bakanlığın belirleyeceği takvime göre çocuğunun yerleştiği Ortaokulu öğrenecek.
 
İmam Hatip Ortaokullarına kaydolmak isteyenler ise bu okullara başvurabilecekler.
 
Geçmiş yıllarda yaşanan bir sorunu tekrar ele alalım.
 
Okul 8 yıllık İlköğretim iken kademeli olarak Ortaokula dönüştürülmektedir. Yani okul 1.sınıfa öğrenci almazken ilkokul sınıflarını azaltmakta ortaokul sınıfları ise artarak devam etmektedir. İşte böyle bir okulda okuyan öğrenci 4 yıl boyunca okuduğu okulda 5.sınıf açılmasına rağmen bu okula kaydolamayabiliyor. Çünkü öğrencinin adresi tutmayabiliyor.
 
İşte bu durum çokça sorun yaratabiliyor. Öğrenci 4 yıldır devam ettiği okuldan ayrılmak istemezken sistem bu öğrencinin kaydına izin vermiyor ve veli ile okul idaresi karşı karşıya gelebiliyor. Daha açık ifade edecek olursak;
 
Şu anda 4.sınfıta okuyor ve 5.sınıfa geçecekseniz gelecek yıl ortaokula kaydınız yapılacak. Bu kayıt yapılırken adresinize bakılacak. Mevcut okulunuzda Ortaokul (5.sınıf) varsa ve eğer adresiniz bu okulun adres bölgesinde ise bu okulda kalacaksınız. Hayır başka bir okulun adres bölgesinde iseniz 4 yıl okuduğunuz okulda değil başka okulda kayıtlı olacaksınız.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.