• BIST 94.219
  • Altın 252,510
  • Dolar 5,8343
  • Euro 6,5347
  • Konya 15 °C
  • Ankara 15 °C

İnsan Olmaya Gelmek

Murat Alan

Yaşamın en temel insani belirtisi ses vermektir. Ses bir var olmadır. Ana rahminde ilk  kalp atışıdır. İlk ağıt ile başlayan serüvenimiz, kalbin susması ve sesin kesilmesiyle son bulacaktır. Sesimiz, soluğumuz kesilecektir. Elimiz ve ayağımız. Bebek , annesinin sesinin tınısındaki  güzelliğe  göre ya daha çok gelişecek ya da geri kalacaktır.Bu da sesin değil, mutluluk ve huzurun gücüdür.

Her insan en kolayını kendisi bile seçmeden, ölecektir. Ölmek ilahi bir teslimdir.Bir selamdır. Ölmek en kolayıdır. Ama insanlığın çoğu gerçekten yaşayamayacaktır. Belki insan olmanın ilk avuntusu ile hoş bir sada ile kendine hedefler seçecektir.

Melek ve şeytanın  kavgası evrende değil bizim üzerimizde yaşanacak ,Melekler veya şeytanların askerleri olacaktır insanlar. Bu savaş yaşanırken acaba hangi atarımızdan ders ya da öğüt alacağız. Onların tarih diye bize aktardıkları güçlülerin yalanlarını nasıl yutacağız. Her insan soluğu iyi ya da kötüye bir nefes olacak veya olmayacaktır. Uydurma masal ve rivayetlerde bir kutsal insan olarak mı kalacağız?

Dağlarda istif vaziyetinde olan doğalgaz, kömür yada petrolü hiç bilmeyen “insan mı mutlu” yoksa bunları sömürmek isteyen talancı torunları mı ? Hiç savaşsız bir zaman olmuş mu ki, sahi bu bozguncu insanın yaratılış amacı ne olabilir?

20.yy dan ,21.yy la konuk olan bizler hangi akıl ile kendimize bakacağız. İyi ve kötü kime göre doğru ya da yanlıştır? İyi ve kötünün değeri nedir? İyinin değerinde bir anlam eksikliği var mıdır? İyinin ve kötünün ötesinde ne vardır? Biz 20. yy da mı yaşadık yoksa , 21.yy ‘mı inşa ediyoruz. Biz ne kadar çok yalan söndürmüşüz göz yordamıyla. Allah a ne diyeceğiz ne anlatacağız? Afrika’yı ,Bosna ‘yı ,Irak ‘ı,Suriye ‘yi nasıl anlatır zavallı insancık yaratıcısına…

Bizi ; şeytan, kapitalizm ve emperyalizm çok iyi tanıyor.Bizim zaaflarımızı ,hırslarımızı ,açlığımızı çok iyi biliyorlar. Bizi kandırmaları çok kolay.

Para, makam, güce tapışımızı çok iyi analiz etmişler, bir küçük menfaati uğruna her şeyi yakabileceğimizi çok iyi biliyorlar.

Artık Alexis Carrel gibi kendimize yolculuğa çıkmalıyız. “Bu Meçhul insanı” biz bulmalıyız. Aristo gibi mutluluğun anlık olmadığını bilmeliyiz.Aristo ‘nun buluşu gibi; “Bir çiçekle baharın gelmeyeceğini bilmeliyiz.” Rachel Corrie gibi bir erdem yolcusu olmalıyız. Gül ‘e gül demenin onun ömrünü azalttığını bilerek susmalıyız. İlk çıkış noktamız olan sadece insan olmalıyız.

Bütün dinlerin ortak aklında olduğu gibi;

Bir fıtri haykırış ile !

İnsan olmaya gelmeliyiz…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.