• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Konya 0 °C
 • Ankara 2 °C

Lgs Sınav ve Tartışmalı Konular

Murat Alan

En son söyleyeceğimiz sözü en başta söyleyelim ki niyetimiz halis olsun. Teog yerine getirilen yeni sınav sorunu çözememiştir. Teog sisteminde pek çok öğrencinin birinci oluşu dışında hiçbir yaraya merhem olmamıştır. Daha öncesinde defalarca söylenen pek çok cümlenin susturulmasına vesile olamamıştır.Tüm Türkiye de çokça duyulan birkaç cümle vardır ki klişeleşmiş cümlelerdir. “Benim çocukluğumdan beridir”   Cümlesini 30 yıl önce söyleyen veli şimdilerde yine söylemektedir. Nedir bu efsane cümleler.

 “Yahu çocuklar yarış atına döndü. ”Belki en efsane cümle budur. ”İlkokul çocuğuna bu kadar çok ödev verilir mi?” Ayrıca öğrencisi için ödev isteyen velilerimizi  de ben çocukların izniyle Allah’ a havale ediyorum. Son olarak şu cümleyi;  sınavların vahametini anlatmak için kullanırlar. ”Yahu ilkokul çocuğuna test çözmeye gerek var mı?” Ama neredeyse tüm öğretmenler test çözdürmekte ,test çözdürmeyen hocalar neredeyse hoca sayılmamaktadır.

Gelelim asıl konumuz olan teog yerine getirilen sınav hakkında ne düşünüyoruz. Çok üzüntü duyarak söylemek gerekirse bu sınav özellikle eğitimin o genel yaklaşımına göre  düşünüldüğünde  tartışılacak bir sınavdır.

Peki nedir bu tartışmalı konular;

 1. Bu sınavda sadece bir ders üzerinde kurgu olması ve onun seviyenin çok üstünde zor oluşu sınav bütünlüğünün kıymetini nasıl etkiler?
 2. Bilinç altında matematik fobisi oluşturur mu?
 3. Sadece matematiği iyi olan ,diğer derslerde başarılı olmasa bile matematik dersi  sayesinde yüzdelik dilimi iyi olan öğrenci nasıl bir seçim ile bu yüzdelik dilimde bulunmaktadır?
 4. Düzenli ders çalışan öğrenci seçilmiş mi ,yoksa seçilmemiş midir?
 5. Bundan yaklaşık 10 yıl önce “Tıp fakültelerine , mühendisliklere  öğrenci yetiştiren okullarımız var. Ama neden siyasetçi, felsefeci ya da sosyal bilimler ile iştigal edecek öğrenciyi bulmak için okullarımız yok” deniliyordu. Sosyal bilimler liseleri açıldı. Peki sözel yetenek ile öğrenci başarısı niçin ölçülmedi?
 6. Tüm eğitim gördüğü sınıflarda  analitik düşünceyi esas alan kaç yazılı ya da sorular ile  karşılaşmışlardır ki ,bu öğrenciler bu sınavda başarılı olabilsinler.
 7. Bir matematik sorusunun standart sapma nedeni ile neredeyse 11 puana çıkması YÜZÜNDEN  66 net yapan öğrencinin 62 net yapan öğrenciden  puanının düşük olması nasıl izah edilebilir?
 8. Matematik dersinde fazladan yapılan 2 sorunun neredeyse %5 e yakın etki ile yüzdelik dilimini etkilemesi adil midir? Ama şunu sorarsanız standart sapma nedeni ile adildir. Ama vicdan ya da eğitimin o büyük genel yaklaşımı düşünüldüğünde bence adil değildir.
 9. Koca koca okulların kontenjanları  biraz daha arttırılmış olsaydı  ilk kez uygulanan sınav için daha makul olamaz mıydı?
 10. Sınava girecek öğrenci sayısı azaltılması hedeflenirken bu hedefin neresinde kalınmıştır?
 11. Sınav da soruları boş bırakılarak  bir adım öne geçilecek olması ;öğrenmenin asıl kazanımı açısından eğitimin hangi felsefesine uygundur?
 12. Yıllarca velilerimize “Bir öğrenci bir derse bakılarak başarılı ya da başarısız olduğu söylenemez” demişizdir. Ama bu sınavın tüm kurgusu bir ders üzerine bina edilmiştir.
 13. Bu sınav sistemi dershane mantığını ortadan kaldırabilecek midir?

Elbette bu sınav hiçbir şeyin sonu değildir. Hayaller kaldığı yerden devam etmeli. Düşünmeye ,üretmeye ve dilemeye gençlik devam etmeli. Öğrencilerimizin moral değerleri üstün tutulmalıdır. Bizleri yönetecek olan gençler asla yıldırılmamalıdır. Bu sistemin sınav revizyonuna uğrayarak daha işlevsel ve eğitimin genel niteliğine uygun ve fırsat eşitliği ilkesi tam olarak sağlanarak yapılmalıdır.

Selam ile…

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.