• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Konya 0 °C
  • Ankara 2 °C

Nasıl Öğretmen Yetiştirmeli ve Nasıl Öğretmen Olmalı?

Murat Alan

Eğitim ve kültür alanında son yıllarda yapmış olduğumuz patinajın bir çok saç ayağının olduğunu düşünüyorum.Bu konu başlıklarını bölüm bölüm ele alarak işlemeli ve sonuç için ironi geliştirmeli ve zihin atlamalarımızı oluşturabilmeliyiz.

Öncelikle dünya ölçeğindeki durum tespitimizi iyi yapmalıyız. Pisa değerleri önemli bir veri oluşturmaktadır. Özellikle matematik dersi kazanımları konusunda öğretim metotları konusunu tekrar tartışılmalı acaba nerede hata yapılıyor bu araştırılmalıdır.

Öğretmen yetiştirme ve formasyon bilgisi üzerinde artık tüm eleştirel yaklaşımlar çok önemle dinlenmeli. Sahadan alınan dönütler artık önemsenmeli. Öğretmenlerin öneri ve isteklerine önem verilip dikkate alınmalıdır. Artık anlaşılmalı ve bilinmeli ki “ İYİ BİR ELEŞTİRİ ANTİBİYOTİK” gibidir. Belki en ciddi işimiz olarak artık, öğretmen yetiştirmeyi seçmeliyiz. Konunun özeti olarak öğretmenleri ehliyet ve liyakat ile yetiştirmeliyiz.

Peki değerli dostlar nasıl iyi öğretmen yetiştirilmeli ve nasıl öğretmen olmalıyız?

Bir öğretmen bir kurgu uzmanı olarak yetiştirilmeli; elinde şekillenecek çocuğun fıtri özelliklerini görüp ona anlayacağı bir dil ve örneklem ile yaklaşabilecek bir eğitim verilmelidir. Kullanacağı metotları drama etkinlikleri ile destekleyecek potansiyel ile yetiştirilmelidir.

Bir  öğretmen bir film yönetmeni gibi yetiştirilmeli; sınıf içi ve sınıf dışında öğrencilere vereceği rol paylaşımını ve karakter inşasını bu adımlar ile yapabilecek birikime haiz olmalıdır.

Bir öğretmen bir rehber gibi yetiştirilmeli; öğretmen daha ilkokuldan itibaren bir çocuğun güçlü ve zayıf yanlarının bilincinde olarak, o çocuğun kariyer biçimlenmesinde aktif rol alabilecek anlayışı kendi bünyesinde taşımalıdır. Devlette öğretmenin rehberlik edişine  göre verdiği dönütler ile o çocuğun eğitim hakkını kullanışına fırsat vermelidir.

Bir öğretmen bir aktivist olarak yetiştirilmeli;  öğretmen bir çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışmalı ve derneklerde toplum gönüllüleri ile buluşmalı.  Aktivist kimliği ile toplumsal katılımlara yön ve istikamet verebilmelidir. İster hayvan, isterse insan hakları alanında kendine özgü metotları olabilecek yetenek içinde olmalıdır.Bu çalışmaları taşıyabilecek kültür birikimi ile yoğrulmalıdır.

Öğretmen  çağının önünde bir feylesof olarak yetiştirilmeli; bu konuda sadece devlet değil düşünce kuruluşları, felsefe kulüpleri, sivil toplum ve sendikalar bu konuda çaba içerisinde olmalıdır.

Öğretmen ırkçılıktan çok uzak bir şekilde yetiştirilmeli, tüm inanç kesimlerine, etnik ve dinsel unsurlara saygı ile yetiştirilip asla ötekileştirici bir düşünce yapısında olmamalıdır.Öğretmen  görev aldığı yerlerde vatandaşa sadece hizmet için geldiğini onları asla yargılayamayacağını tüm benliği ile bilmelidir.

Öğretmen çok iyi bir edip ve edebiyat tutkunu bir okur, olarak yetiştirilmeli; öğretmen öğrenciye okuma kültürünü aşılayacak bir kültür birikimi ile donatılmalıdır. Okumanın sadece kitap ile sınırlı olamadığının farkında olmalı, dergi makale ve farklı türler ile öğrencilerin zihin atlamalarında bir kaşif görevi üstlenebilmelidir.

Öğretmen kendini geliştirmeye açık olacak şekilde yetiştirilmelidir ; dil becerisini geliştirmelidir.Çağının ruhunu iyi anlamalı ve ona yön verecek ufuk ile geleceğe bakabilmelidir.Kuşak çatışmasının önlenmesi için aktif rol almalı ebeveyn ve çocuk arasında anlamlı bir köprü vazifesi görmelidir.

Öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri  her kesimden çok, ehliyete ve liyakati önemsemeli. Üniversiteye akademisyen olmak için verilen uğraşta asla torpile ve maslahata  yer vermemeli. Eğitim fakültelerini çiftlik gibi görüp yakın istihdamından vazgeçilmeli. Hakkıyla Nurettin TOPÇU’lar yetiştirelim düşüncesi ile dua ve niyaz etmelidirler.

Asıl bu işin neferi, önderi ve lideri olan öğretmense yaptığı işin bir peygamberlik mesleği olduğunu bilmeli ona göre sınıfına girmelidir. Her bir öğrenciyi, bir cennet anahtarı olarak görmeli ona göre her bir dersi ahrette yankılanacak gibi düşünmelidir. Her öğrenciyi bir mukaddes emanet olarak görmelidir. Yılgınlığa, bitkinliğe düşmeden rehberliğine devam etmelidir.

Öğretmen değil muallim olması gerektiğini unutmamalıdır.

Selam ile…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.