• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Konya 0 °C
  • Ankara 2 °C

Ölen sadece Yunan halkı mıydı?

Murat Alan

Mefkuresini ve yolunu şaşırmış insanlar topluluğu yüzünden  ruh evimizde onulmaz yaralar açılabiliyor.Kendi mülteci olan insanların Suriyeli muhacirlere olan tutumları gibi ya da kendini ilerici sananların Suriyeliler konusunda refleksleri gibi.Şimdi bunlara birde yanarak ölen insanların acısını hiç düşünmeden sevinen hodkamlar eklendi.

Eğer tarih bilimi de olamasa acaba ne yapabiliriz? Acaba nasıl bu topluma tutunabilir? Nasıl geleceğe barışçıl bir dil ile kafiyeler uydurabiliriz? Ama diyoruz ki bizim dinimiz, bizim toplumumuz ne güzel kardeşlik öyküleri ile doludur.Bu bizim yanan yüreğimize bir Tuna, bir Meriç olmuştur.

Yunan halkı aynen bizim milletimiz gibi ,aynen İranlılar, aynen Mısırlılar gibi, büyük medeniyet inşasını zamanında başarmış çok önemli bir halktır. Yunan medeniyeti Fransız Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ‘ın bir zaman dile getirdiği gibi “Hepimiz Bizans torunlarıyız” söylemi bütün Avrupa’nın kendince gurur verici söylemidir. Avrupa felsefesinin temeli hatta Rönesans’ın dayanağı antik Yunan’dır.

İlk demokrasi geleneği Demoklitos ataları olmak üzere yine Yunanistan’ın dünya’ya bir sunumudur.

Matematik,geometri,hukuk ve felsefedeki Yunan etkisini herkesin malumu olduğu için söylemiyorum bile.Kaç toplumdan Sokrates yada Eflatun çıkabilmiştir.

Gelelim bizim ile tarihsel ilişkisi nasıl Yunan halkının? Ha bu arada ud ve kanunun bir Bizans çalgısı  olduğunu da vurgulamak halklar arası etkileşim ve iletişimi anlatabilmek için doğru olacaktır. 1789 yılından sonraki ulusalcılık ,milliyetçilik ve milliyet kavramları ile dünyanın yeniden şekillenişini saymazsak 1.Dünya savaşında özellikle İngilizlerin büyük gayretleri ile bizimle savaştırılmış bir halktır Yunan halkı. Ve maalesef o savaş döneminde büyük acıların yaşanmasına da vesile olup İngilizlerin gazı ile bizim insanımızı katletmiş bir devlettir Yunan devleti.Ama o devrin tarihsel metodolojik tartışmaları içinde değerlendirilmesi gereken bir konudur bu.

Gelelim biz hem Ortadoğu hem Akdeniz çocuklarının kardeşliğine Ermenilerde müziklerinde udu çok kullanmakta. Arabesk fantezi müziğine benzer bir müzik rağbet görmekte.Çoğu bizim gibi esmer.Köyleri bizim köylere benzer.Sucuğu da çok sever Ermeniler. Sarı Gelin türküsünü iştiyak ile dinlerler.Yunanlılar ile insanımızın tipi birbirine çok benzer. Bir Alman’dan daha çok mesela. Akdeniz’in çocuklarının dünyaya bakışında baklavayı sevişinde pek çok ortak nokta var.İstanbul ve İzmir de  Ramazan aylarında Müslümanları iftara davet eden pek çok Yunan olmuştur tarih boyunca.Bir çok kitapta komşu  kadınlar arası muhabbet ve ortak  mahalle hayatı  çok işlenmiştir.Orhan Gazi başta olmak üzere Rum hatunlar evlilikler padişahlarda görülmüştür.

Komşuluk biz Müslümanlar  için bir hukuktur. Karşılıklı bağlar ve haklar söz konusudur. Hz Peygamber döneminde yoldan bir cenaze götürülürken Allah Resulü ayağa kalkmıştır. Sahabe Hz Peygamberin neden ayağa katlığını sorduklarında ise “Ölen bir insandır” demiştir.

Bu din “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen  dindir. Bu cümle çok derin bir empati barındırır.Başkalarının acılarını ruhunda duymak bu belki tüm dünyanın gıpta ile bakılacağı insan tiplemesidir.

Ama madalyonun öbür yüzü;

Sosyal medya da yazılan yazıları görünce düşündüm ;bu dinin mensupları yanan ağaçlara,ölen hayvanlara,ölen masum çocuklara hiç mi dertlenmez.Ya da ben bir Yunan’ı kazanamadım.Ben bir Yunan gencinin ebedi saadetini kurtaramadım diye dertlenmez. Bu nasıl bir insanlıktır.Yalnızca skora bakan bir kişi için; ölen kişi sayısı 81 olsa ne olur 810 olsa ne olur. Ölen Yunan halkı mı? Yoksa bizim insanlığımız mıdır?

Ve bir Yunan’ın  ölümü ile yine bir Ademoğlu  nasıl mutlu olur? Bu gelinen nokta eğitim de bu milletin bir mefkuresinin olmayışının sonucudur. Neden bu sevgisizlik, neden bu merhametsizlik bu konu çok tartışılmalıdır.Çok acilen okullarda öncelikle hayvan sevgisi dersi ile başlanmalı. Uygulamalı hayvan yetiştirme üniteleri anaokulundan itibaren kurulmalı.Ardından insanlığın ortak mirası ve evrensel kültürü merkeze alan bir sistem ile  gençler yetiştirilmeli.Tüm medeniyetler tek tek tanıtılmalı ve sanat tarihi dersi çok geniş kapsamlı olmalı.Şiir ve edebiyata çok önem verilmelidir.İyi her zaman kötüden üstündür.Cennetin her daim cehennemden üstün olduğu gibi.

Yoksa bir kısmı ölen Yunan halkı tekrar çoğalacaktır. Acılar zamanla halkı olgunlaştıracak ve unutturacaktır her doğan gün o acıları.

Ama asıl ölen bizim insanlığımız olmamalıdır.

Selam ile…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.