• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Konya 16 °C
  • Ankara 16 °C

Türkiye’nin Türkiye’ye Yolculuğu

Murat Alan

Şehir hep durağandır. İnsan için duraktır. Onun o durma biçimidir.İnsan ise ona öykünen.İnsan bir yoldur aslında kendine yolculuğa çıkan.Ülkelerde aynen insanlar gibi kendine seferleri vardır.Bu kaçınılmazdır.Aslını bulmaya ve aramaya meyilli bir gönülle.Şehirler ,insanlar ,umutlar arasında ilginç bir biçem ,ilinti ve kurgular asıl bu gizem işin bilinmezi…

Bazı şehirler vardır hep ağlar.Tarih bunu kanıtlar. Kiminin rüyasında olduğu meçhul toprak parçaları vardır.Kendi edebiyatını kendisi yazar sanki, tarih yapar gibi.Kavim göçlerinden beridir nice kumandanlar ,nice şahlar ve sultanlar koynunda yatar ama, toprak altında. Onlarda kendi hikayelerinin satır arasında.

Ey İstanbul  diyorum, seni anlamaya çalışıyorum ,kapamadan gözlerimi…

Nasıl anlatılmalı…Hangi şair senin şiirini hak eyledi…Ve yazabildi…

Kim bilir üzülüyor mudur Kanuni, ihtişamıyla ancak 100 000 kişiyi İstanbul’lu yapabilmişti. Ya 1960 ‘şı görse acep ne yapardı? İstanbul’da,  yokluğundan beridir şimdi olmuş bir milyon torunu.

Ama tarih ,bir paradoksu dile getiriyor tarihçe. Oysa Mezopotamya ‘nın ilginç bir hali var Babil ki 9.yy da nüfusu 1 milyon. Asma bahçelerini ve kütüphanelerini söylemiyoruz bile. Olsun diyoruz insanca ;zaten dünyalıyız.İstanbul’da bizim ,Babil’de.

1960 ‘lar ki her yer İstanbul’da balık lokantası. Balıklar boğazdan, insan boğazına ,oradan mideye.Eee fizyoloji yaşamın gereksinimi.Şimdilerde her yer Kebabistan. Kesinlikle kimse karşı değil ne Adana, ne Urfa, ne de Antep’in kebabına.Bütün yapılan küçük seyahatlerde bile insan kendinden bir şey taşır ve bırakır.

Bir Vanlı için koca İstanbul küçük bir Van olmalıdır.O zaman kendini bulur.Yalnızca uçkun bulamaz baharda çıkan.Konyalı için belki etliekmek özlemidir İstanbul.Bir gün bulursa bir küçük etliekmek salonu dünya onun olur.

Bir Hintli ,bir Çinli yüzyıllardır hep aynı yerde.Ama bizler Orta Asya’dan atlar ile çıktığımız yolda Avrupa içlerinde höşmerim yiyorduk.Hem yurtta, hem dünyada yolcu olduk.Bir genç kız köyden çıkmak için çıktı yola. Bir genç erkek iş bulmak için.Genç kız fabrikada çalışan kocası olsun istedi.Köy hayatı zaten zor hele soba doldurması tezek kokusuyla.Doğduğu yerden ,doyduğu yere seferini yaptı.Daha nice karnını doyurma hikayeleri İstanbul’u doğurdu.İstanbul’dan, bir İstanbul doğdu.Şimdiki zamanlarda 15 milyondan fazla insanın yaşadığı bir mega köy doğdu.Ama şairlerin, edebiyatçıların en şiir bilmezlerin bile  gönül başkenti oldu.O güzelim İstanbul.

Orhan Veli’ler,Necip Fazıllar,Yahya Kemalleri ve daha nice aşıklarını çıkardı.Nice ademoğulları koşar ayak kendini bulmaya İstanbul’a koştu.Ademoğlu koşmakta hala ve ısrarla. 

Araştırmalar diyor ki İstanbul’un kaliteli bir hayat standardıyla insanını yaşatması için nüfusu en fazla 2 900 000 kişi olmalıydı. Ama neylesin İstanbul, aşıkları ona sevdalı…

Her bir neden, bir sonucu doğururken.Nereye ve nasıl bu gidiş. Düşünüyor insan.

Türkiye’nin Türkiye ‘ye yolculuğunda en bahtsız ili Bayburt oluyor.En çok Bayburtlular göçüyor.Oysa Urfa eğer göç vermese Türkiye’nin metrekareye düşen insan sayısıyla en kalabalık ili olacaktı.Sevinin hadi hep başları yüksek tutun, Goca Gonyalılar.Konya bu konuda en iyi durumda. Kaliteli yaşam endeksine göre 2 600 000 kişi olması gerekirken şimdilerde o istenilen nüfusta. Ama mutlu mu Konyalı o başka bir konu.

Biz doymaya , oradan ölmeye giderken;

Filozofça bir ölümü en çok filler başarır. Filler doğduğu yere doğru ilerler son deminde.Son yolculuğunu yapar.Kendi mezarını kendisi kazar.Koskoca hayvan nasıl gömülür yoksa.Ama unutulmamalı ,filler filozof hayvanlar.

İnsansa genelde doyduğu yerden asıl yurduna göç eder.İnsan gurbette ölümü daha romantikçe yaşar.

Türkiye her devirde kendine yolculuğu yine kendinden yapar.Yaşanmışlıklara,yarınlara ve umutlara…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.