• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Konya 16 °C
 • Ankara 16 °C

Yükselen Tehlike: Yayla Gancıkları

Vatandaş Cuma

(Sevgili abim Hüsrev Ağa’ya bu alanda sunduğu katkı ve kıymetli tespitlerinden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum)

Bilimsel bir araştırma konusu olduğu için tüm ayrıntılarıyla anlatmak doğru olacaktır. Dilersenizen başta yayla gancığı nedir, yaşam alanları nerelerdir, ne yerler, ne içerler, hobileri, fobileri nelerdir, bunlardan bahsedelim:

- Yayla gancığı, özellikle toplu ulaşım araçlarında, kamu kurumlarının (belediyeler, bankalar, nüfus müdürlükleri, hastaneler vs.)işlem sırası bekleme yerlerinde ve meskûnmekân sayılabilecek kamusal alanlarda üreyen bir tür parazittir.Tanımadıkları insanlara yapışarak onun vücut ısısından beslenirler.

-  Kaba yerlerini oturduğu koltuğa bir türlü sığdıramayan, bir lobunu da yandaki koltuğa yayan ve bacaklarını pergel gibi açarak apış arasını havalandıran bu parazitler, bazen otobüs ve tramvaylardaki dörtlü koltukların tamamını işgal edebilirler. Ayaklarını karşı koltuğa uzatarak iyice yayılan yayla kancıkları kirletici özelliğe sahiptir. En nefret ettikleri şey ise yaşam alanlarına yaklaşan yabancılardır.Kendi yaşam alanlarını kokularını sindirerek belirlerler ve kimseyi yaklaştırmazlar.

- Yayla kancıklarının farklı birçok türü olmakla birlikte cinsiyet olarak genellikle erkektir. Nadiren de olsa dişi yayla kancıklarına rastlamak mümkündür. Müthiş kamufle yeteneği bulunanbu parazitlerinfark edildiği an güçlü refleksleri sayesinde kurtuldukları vakidir.Çok güzel uyuma taklidi yapabilirler.Bir yayla gancığını tanımak için basit bir gözlem yeterli olacaktır.

-Yayla kancıklarının en sevdiği aktiviteler, yanında veya karşısında bulunan, genellikle karşı cinsteki insanları incelemek, cep telefonlarını dikizlemek, başını yanındakine yaslamak marifetiyle uyumak, esnemek, geğirmek, sarımsak kokan nefesiyle hohlamak, avını koltukaltı teriyle sersemletmek,yüksek sesle oyun havaları dinlemek, kulaklık kullanmadan video izlemek,yağlı kafasıyla cama yapışmak, çöplerini etrafa bırakmak, burnunu karıştırıp sümüğünü koltuklara sürmek, bağıra çağıra telefonla konuşmak, iki kişi konuşurken araya girip sohbete salça olmak, kalabalık ortamlarda tacizde bulunmak…

- Yayla gancığından bireysel korunma yolları: Bunu toplu ulaşım araçları ve diğer kamusal alanlar olarak iki başlık altında izah etmek doğru olacaktır. Toplu ulaşım araçlarında cep denilen yerlerde yolculuk yapıyorsanız yüzünüz pencereye dönük olursa sarımsak ve ter kokusundan kurtulmuş olursunuz. Mümkün mertebe böyle bir durumda taciz tehlikesine karşı sırt çantası kullanmalısınız. Hırsızlık tehlikesine karşı ise değerli eşyalarınızı güvenli bölmelere koyunuz. Eğer oturarak yolculuk yapıyorsanız çantanızı en az 15 cm boşluk olacak şekilde bacaklarınızın yanına indiriniz. Eğer dörtlü koltukta oturuyorsanız ve karşınızda yayla gancığı potansiyelli biri varsa asla göz göze gelmemeye gayret ediniz. Eğer toplu ulaşım aracı aşırı kalabalıksa bir sonrakine binmek en doğrusu olacaktır. Diğer kamusal alanlarda ise yayla gancığı gördüğünüz yerde mahrem alanı koruyarak her an tetikte olmalısınız. Eğer sırada bekliyorsanız ellerinizi arka taraftan bileklerinize yumruklarınız dışarıya bakacak şekilde kenetleyiniz. Bu yayla gancığının size yapışmasını engelleyecektir.

- Kurum ve kuruluşlarının alması gereken önlemler:Tüm insanların görebileceği bir yere her türlü zararlı parazitlere karşı uyarı levhalarının asılması hayati öneme sahiptir. Bu parazitler içerisinde en tehlikeli olanın yayla gancığı olduğunu ayrıca belirtmek gerekmektedir. Güvenlik güçlerinin yayla gancıklarına karşı mücadele konusunda eğitilmesi gerekmektedir. Halka yönelik eğitim seminerleri organize edilmelidir. Zira, yayla gancıkları kitleyi oluşturur ve her kitle, asalak bir parazittir.

NOT:Yayla kancıkları, sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyi açısından henüz sınıflandırılamamaktadır. Bilimin de bazen yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor maalesef.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Konyapol | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.